دسته‌بندی نشده

اورآل و جامپسوت چیست و چه فرقی باهم دارند؟

آشنایی با اورال و تفاوت این لباس محبوب با جامپسوت

اگر این روزها برای خرید لباس به بازار روید، خواهید دید که فروشندگان برخی لباس ها را با اسامی و اصطلاحاتی می خوانند که ممکن است برای ما ناشناخته و عجیب و غریب باشند. عدم آگاهی ما از مدل لباس یا اصطلاحات به کار برده برای لباس ها گاهی موجب سردرگمی می شود و انتخاب را مشکل ساز می کند.

اورال، جامپسویت، رامپر، بیلرسوت یا بلرسوت برخی از اصطلاحاتی هستند که ممکن است برای بسیاری از افراد ناشناخته باشند. با این بخش ازدنیای مد همراه باشید تا با این مدل لباس ها آشنا شوید و تفاوت آنها را دریابید.

بیلرسوت، سرهمی، جامپسوت یا اورال چیست؟

overall یکی از انواع لباس هایی است که این روزها طرفداران زیادی یافته و در صنعت مد جایگاه ویژه ای یافته است. در واقع باید بگوییم که به مدل لباسی گفته میشود که به صورت یک تکه بوده و کل بدن به غیر از کف پا و کف دستها را پوشش میدهد.

به اورال یا همان سرهمی خودمان، جامپ سوت یا بیلرسوت، پیشبندی، رامپر نیز می گویند پس سردرگم نشوید و بدانید که همه این اسامی یکی هستند و تفاوتی ندارند. باید بدانید بیلرسوت یا بلرسوت تلفظ ترکی واژه سرهمی است که در فرهنگ ایرانی گنجانده شده است.

انواع اورال

لباس اورال ( overall ) انواع مختلفی دارد. اورال جامپسوت و اورال رامپر دو نوع از لباس های اورال هستند که تفاوت اندکی با هم دارند.

هر دو این لباس ها سرهمی هستند اما اورال جامپسوت سرهمی هایی هستند که دمپاهای بلندی داشته و کل بدن را می پوشانند و در طرح ها و رنگ های متفاوتی موجودند، اورال رامپر سرهمی هایی هستند که به شلوار پیشبندی هم معروفند و دارای پاچه های کوتاه (شرتی) می باشند که در بین جوانان طرفداران زیادی داشته و مناسب روزهای گرم تابستان هستند.

این روز ها تنوع در طراحی جامپ سوت ها و overall ها بسیار زیاد شده و شما می توانید انواع مختلفی از این لباس های سرهمی را در بازار پیدا کنید.

سرهمی یا اورال برای چه افرادی مناسب است؟

سرهمی یا جامپ سوت مناسب همه سنین و خانم ها و آقایان و کودکان است.

گرچه مشتری اصلی این لباس ها خانم ها هستند اما آقایان نیز در برخی از مشاغل می توانند از این لباس ها استفاده نمایند.

سرهمی یا اورال برای همه فصول مناسب می باشد و می توان آن را با با لباس های گرم یا لباس های تابستانه ست نمود.

انواع طرح دار لباس اورآل یا سرهمی برای خانم های قد بلند و لاغر اندام مناسب است.

جامپ سوت های دارای طرح های راه راه یا تک رنگ ، برای خانم هایی که اندامی پر و قدی کوتاه دارند، مناسب هستند.

سرهمی های آزاد با دمپای گشاد برای خانم هایی مناسبند که ران های بزرگی دارند.

سرهمی های جذب برای افرادی مناسب هستند که اندامی متناسب و زیبا دارند.

سرهمی هایی که به صورت دامن شلواری بوده و از جنس حریر هستند، برای افرادی مناسبند که به لباس های راحت علاقمند هستند.

تاریخچه جامپ سوت یا سرهمی

پوشیدن جامپ سوت یا سرهمی (Overall) از آمریکا آغاز شد. جامپسوت یا سرهمی ابتدا درسال 1890 میلادی توسط لیوای استرائوس آمریکایی خالق برند لیوایز طراحی شد که جنس آن از جین بود.

در آن زمان این نوع لباس برای چتربازان طراحی شده بود تا بتوانند به راحتی در هوا معلق باشند و در عین حال بدنشان از تغییر دما در آسمان ایمن بمانند. همچنین کارگران معدن نیز از این لباس استفاده می کردند و به تدریج این نوع لباس به تعمیرگاه ها و لباس رسمی تعمیرکاران بدل شد.

اوایل قرن 20 میلادی، طراح مد استلا مک-کارتنی (Stella McCartney) شروع به طراحی و تبلیغ جامپسوت برای زنان و مردان نمود. امروزه علاوه بر اینکه در خیلی از مشاغل از این لباس استفاده می شود ، سرهمی ها جای خود را در صنعت مد و فشن باز کرده و مورد استقبال طیف عظیمی از جامعه قرار گرفتند.

منبع : نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *